Oldalak

hétfő, november 22, 2021

A sünökről,

 pontosabban egy őket mentő állatorvosról készült dokumentumfilm látható az Arte csatornáján:

360 Geo: A Hedgehog Shelter in Italy  33 perc, 2022 január 13.-ig elérhető.

Magyarul nem, de több nyelven elérhető, különböző feliratokkal. Nagyon szép, bár néha szomorú film.

Most, ebből a filmből tudtam meg, hogy a gyakran éjjel működtetett automata fűnyírók is milyen veszélyesek számukra. 

Az én kertemben ez a veszély nem fenyegeti őket, viszont a fele tacskóvér kiskutyám sajnos annál inkább...

Most erre a fotóalbumra vágyom

 A Voice Above the Linn / Robbie Lawrence és itt is írnak róla: Document Scotland / A voice Above the Linn

Jim Taggart botanikusról és az általa alapított Linn Gardens- ről készült gyönyörű képek vannak benne.

A kert Skócia egy távoleső nyugati partrészén helyezkedik el, ahol a klíma szubtrópusi. Több mint 4.000 növény faj ( vagy fajta: species) található a világ különböző szegletéből, melyből sok ritka és veszélyeztetett.

Robbie Lawrence éveken át fotózta a kertet, és létrehozóját, ezekből láthatunk képeket a könyvben.  Meg akarta mutatni a botanikus hatalmas tudását, és a természettel való szoros kapcsolatát- és közben az időskor is hangsúlyosan jelen van ebben a szép könyvben.

Jim Taggart 2019 júniusában halt meg, 84 éves korában.


szerda, október 27, 2021

Idén is gyönyörű volt

 a sok-sok őszirózsa a kertben, s vendégek is voltak rajtuk, sokan.




Az aujardin.info / Aster oldalán azt írják, hogy júniusban érdemes visszametszeni, hogy tömöttebb, és dúsabban virágzó legyen. 
Jövőre kipróbálom majd, mert a második évtől, a magasabb fajták hajlamosak szétesni, kikötni meg igen nehéz úgy, hogy természetesen mutasson a bokruk.

Ugyanebben a cikkben társnövényként említik a fűféléket, a kúpvirágokat és az (érdeslevelű) napraforgókat is.



             
                





Több keresztezés is születik minden évben a kertben, néha megtartok belőlük egyet-egyet. A legtöbb ezek közül sajnos a hidegebb színű lilás- kékes variácó, de ezek között is van sok szép virágú.


csütörtök, október 07, 2021

Rózsatársasággal voltunk

 a Tatai Fényes Tanösvényen nemrég. Láperdő, láprét és források vannak itt.

Nagyon tetszett, s hasonlót talán nem is láttam még soha. Az első benyomás, a neve nem lelkesített túlzottan, a tan szótag kicsit elriasztott. Viszont az ösvény első lépései már jót jeleztek, mert az önmagába visszatérő ösvényen a látottaknak örvendező emberekkel találkoztunk.

Hétvége volt, jó idő, s ezért nagyon sokan voltunk látogatók. Aki a programot ajánlotta, mesélte, hogy nyugdíjasként, eddig csak hétköznap voltak itt, amikor alig találkozni emberrel...

A víz színe különleges kék volt, így leírva tudom, nem sokat mond: de ilyen kéket eddig még nem láttam. Volt rész, ahol kénes/ kellemetlen szag volt, de a nagy részén nagyon finom, érdekes illatokat lehetett érezni.




                 

A víz télen sem fagy be, s mondják, hogy nagyon szép, ahogyan a víz párával lengi be az erdőt.

A vízben, a növényzet, s lehullot avar között kis "ösvényeket" látni, ahol a vizi állatvilág közlekedik.

A kis csónakok sajnos nem üzemeltek, a bennem élő gyerek nagyon hiányolta. De kárpótlásként többször is átmentem a kicsi függőhídakon, melyek közepe a vízbe ér.


Tata Fényes Tanösvény / Galéria

Kirándulástippek / Séta a láperdő faóriásai között

Nádasdi-blog: Tata város- Fényes Tanösvény

A rózsabolond kertje rózsavirágzáskor

 ki hitte volna? Virágzó rózsákkal volt tele....

                        s a rózsabolond boldog volt, nagyon.












szerda, június 09, 2021

Most találtam a neten

 egy jó humorú cikket arról, mit tegyünk, ha szeretnénk egy növényt, de nem merünk kérni:

Femina.hu / kert, Hódos Hajni: Jaj, de szép virág! Hogy hívják?


Egy múltbeli tévedésem

 kísért a zuglói kertben, ahol a kertmániám kezdődött: ültettem két olyan növényt is, amit nem kellett volna. Nagy meténget és Lángszínű sásliliomot amit kertészek szedtek ki másik kertből, s én naiv, gondoltam, hogy megmentek belőlük pár tövet.

Van, ahol kis túlzással, majdnem térdig ér: de minimum lábszárközépig a nagy meténg.
Ha nem figyel oda az ember, el is lehet esni benne, mivel a szárai legyökereznek, s ott is maradnak sokáig...


Ez egy sövénnyíró olló...

A sásliliom, bár agresszívabb, mint a nemesített változatok, nem okozott túl nagy gondot, de a nagy meténg katasztrófának bizonyult. Természetesen ilyen mértékű elszaporodásához, hogy szinte a fél kertet benövi, a kert gazdájának lustasága is hozzájárult, de nem magyarázza azt: a többi növény nem hatalmasodott el a kerten ennyire.

Jelenlegi kertemben is ültettem pár tövet: évek óta szigorúan írtom most már, de újra, és újra felbukkan. (A kis meténggel, aki kistestvérének számít, jó barátságban maradtam: igazán rendesen viselkedik.)

Úgy kell elképzelni, hogy ahol lehajlik, s eléri a földet, szépen legyökeredzik..


Pár angol nyelvű linket találtam csak, ahol felvetik, hogy invazív, azaz özönnövényként veszélyes a környezetre, főleg amerikában:

Getting rid of Periwinkle Plants és Big periwinkle

Irtására az ajánlás: kiásás, illetve nyírás, pl. fűnyíróval, s közvetlenül ezután olajos alapú gyomírtószerrel kezelés (mivel fényes leveléről a vízbázisú gyomirtószerek leperegnek; a vágással sértett felület pedig segíti a szer felszívódását).  Télen könnyebb a gyomirtószert alkalmazni, mert több növény visszahúzódik, így azokban kevesebb kár keletkezik. Így is több szezon, vagy év kell a kiirtásához.

Nem vagyok gyomirtószer használó, de itt, ebben az esetben be kellene vetni, nehogy az egész kert csak nagy meténgből álljon majd.

csütörtök, május 06, 2021

Beteg pár tulipánom

 S sajnos későn vettem észre. Egy francia kertes blogban olvastam egy bejegyzést, ahol megemlítette a szép, de gyilkos vírust, s a mellékelt képet látva kapcsoltam: nálam is vannak ilyen, vagy hasonló tulipánok.

jardin des mille temps / Tulipes!

S persze, pont tavaly kezdtem felszedni több tulipánt, s tartok tőle, a vírusnak így még eggyel több lehetősége adódott, hogy a kertemben szaporodhasson.



Bár általában lazán a komposztra vetek mindent, most nem mertem ezeket a kiszedett tulipánokat oda tenni. A kukában látni a sok, ( a zöldje miatt különösen soknak tűnő) tulipánt, nagyon nem esett jól.


Nehezen választom ki néhány esetben a beteget, mert vannak "születetten" mintás, csíkos tulipánjaim is. Vissza kell keresnem a régi rendelések alapján, hogy az eredeti virághoz képest az eltérés mit mutat.

A betegség lassan alakul ki, ( találtam olyan tulipánt, ahol alig látszik még a pici csík), viszont a hagymák ezalatt a pár év alatt leromlanak, a virágok már nem mutatják az eredeti színüket, kisebbek lesznek, s végül már nem is virágoznak többet. Közben a környezetben megfertőzhetik a még egészséges virágokat is: a szívogató rovarok, de sajnos, mi kertészek is a kezünkkel, metszőollóval továbbadhatjuk a vírust virágról virágra.

S legvégül a tipikus színeltérés, amiért a tulipánmánia idején a legtöbbet adták (vagy legalábbis valami nagyon hasonlóért):


Kertészeti növénykórtan / Tulipán Részlet Glits Márton és Folk Győző tankönyvéből

Agrofórum / Vírustól lesz tarka


hétfő, április 19, 2021

Angol nyelvleckék kertmániásoknak

 Holland kertervező Piet Oudolf:  dokumentumfilm, angol felirat elérhető a videó beállítás menüjében, 55 perc: Piet Oudolf- Paradise Within Arm's Reach:


Weboldala:Piet Oudolf

Egy podcast beszélgetés Thomas Piperrel, aki filmet készített róla: Five Seasons- The Gardens of Piet Oudolf címmel: Cultivating Place / Five Seasons - The Gardens of Piet Oudolf
Sajnos a filmet még nem láttam: az amerikai filmek nekünk itthon, Magyarországon, nem mindig elérhetőek, valami jogi szabályozás miatt... 







És végül a kedvencem: New York's New High Line Park / Time


Komposztálóban talált lárvák

 gondolkodóba ejtettek. Hallani hallottam, hogy nem cserebogár lárvák, de inkább utánaolvastam a neten a kérdésnek. (A válasz egyébként, hogy rózsabogár lárvákat találtam.)

Ezeken a linkeken hasznos válaszokra leltem:

agroforum.hu / Pajorok a komposztálóládában: véleménye szerint pusztítsuk el őket

mme.hu / Természetbarát komposztkitermelés: helyezzük vissza az új komposzthalom tetejére (most ezt az utat választottam)

vukmagazin blog / Lárvák a vakond étlapján itt rengeteg a részlet, de ami nekem nagyon tetszett, az a blogbejegyzés alján található: ötlet, hogyan csalhatjuk el a vakondot a frissen ültetett és locsolt növényeinktől- nyilván nem a növények miatt jönnek, hanem a frissen locsolt föld vonzza őket ellenállhatatlanul...

Magyar Természettud. Múzeum / Orszarvúbogár lárvája 

Továbbá ennek az oldalnak most nagyon örülök: ízeltlábúak.hu / Bogarak

Ez pedig egy ráadás: Nat.Geo. rövidfilm a Herkulesbogárról:




csütörtök, április 08, 2021

Angol nyelvlecke kertmániásoknak, Jinny Blom

 Egy új podcastot találtam, neve: Cultivating Place. S a címek között nagy örömmel fedeztem fel egy interjút, Jinny Blom kerttervezővel. Számomra igen érdekes, jó beszélgetést hallgathattam végig:

Cultivating Place: Jinny Blom 2017 szept. 26; 51 perc

Természetesen az egyik téma az akkoriban megjelent könyve: The Thoughtful Gardener. Ez a könyv eddig is igen vonzott, most a beszélgetés meghallgatása után már biztos vagyok benne, hogy el kell olvasnom. A kerttervezés folyamatáról ír benne, ahogyan az ő kerttervei készülnek.

Az is érdekes, hogy eredeti szakmája pszichológus volt. Mindig csodáltam, csodálom azokat, akik tudnak szakmát váltani, s az új szakirányban örömüket lelik, és sikeresekké is válnak benne.

Garden Design: The Gardens of Jinny Blom

jinnyblom.com

Gardens Illustrated: Book Review

A podcast megtalálásában szerepe volt Kerekerd'eux-nek, ezúton is köszönet érte.

Kerekerd'eux: podcastból)

csütörtök, február 11, 2021

Angol nyelvlecke kertmániásoknak

Ez a podcast csatorna  /Apple cím: The Virgin Gardener/ kevés részt jelentetett meg eddig, de ebben a részben egy érdekes beszélgetést ad közre. James Alexander-Sinclairrel beszélgetnek a műsorban, aki  Angliában jól ismert, neves kerttervező. ( Honlapja: JAS )

A podcast internetcíme pedig: Laetitia Maklouf

A rózsametszésről készített egyik videófelvételén kedveltem meg őt, s lassan egyre több helyen ismerem fel a nevét.

(Ebben a podcastban sajnos a hangminőség bár nem túl jó, nekem nagyon halk, de szerintem megéri koncentrálni rá.)



Őszi színek a kertben, emlék október végéről

 

 Balról a szép színes bokor egy labdarózsa (Viburnum opulus 'Roseum'). Mivel sövényben áll, jóval kisebb mint ha szabad térállásban lenne. Ha több napsütés érné, még színesebbek lennének ősszel a levelei.